0
Wartość koszyka: 0,00 zł
Masz pytania? Zadzwoń! +48 586 713 740

Baza wiedzy

Stelaż – dobry materac to nie wszystko

Stelaże listwowe

Stelaż ma istotne znaczenie dla komfortu snu i żywotności materaca. Jest to przedmiot decydujący również o twardości na nim leżącego materaca. Dwie trzecie sił i ruchów ciała, które występują podczas snu, przetwarzane są przez materac, a jedna trzecia przez stelaż. Prawidłowo wybrany stelaż odprowadza wilgoć i reguluje wentylację materaca, co ma ogromny wpływ na jego ortopedyczne i higieniczne właściwości oraz komfort snu.

Najlepiej sprawdzają się stelaże elastyczne, w których rama wyprodukowana została z litego drewna, a listwy sprężynujące są klejone warstwowo (gięte na gorąco), umocowane w kauczukowych uchwytach i umieszczone na ramie stelaża. Inne stelaże np.: deseczki z miękkiego drewna, tj. sosna, olcha lub świerk powodują szybsze zużycie materaca, bo zastosowane listwy nie mają żadnej amortyzacji, mocniej naciskają na powierzchnię materaca i powodują w tych miejscach osłabienie. Dlatego niektórzy producenci materacy zastrzegają sobie, że gwarancja na ich produkt jest uznawana tylko pod warunkiem zastosowania w nim stelaża elastycznego.

Następującym kryterium jest ilość i odstęp listew. Obecnie przyjęta reguła odległości pomiędzy listwami to mniejsza lub równa 3,5 cm. Im mniejsza rozpiętość tym bardziej responsywny stelaż. Ponadto listwy powinny być umocowane ponad ramą konstrukcyjną. Dzięki temu materac umieszczony na konstrukcji zajmuje całość powierzchni stelaża, a właściwość ta chroni przed powstawianiem tak zwanej „martwej strefy”. Bardzo ważną cechą pod kątem ortopedycznym jest możliwość indywidualnej regulacji środkowej strefy stelaża. Również obszar znajdujący się pod ramionami i miednicą powinien wyróżniać się pewnym stopniem twardości.

Właściwy komfort snu można osiągnąć też przy zastosowaniu stelaża sztywnego. Gdy pragniemy jednak nieco większej wygody można zdecydować się na stelaż regulowany manualnie. Umożliwia on ręczną regulację strefy pod głową i stopami do wygodnej pozycji. Pełen luksus wypoczynku zapewnia stelaż elektryczny, który steruje się pilotem. Możliwe są też indywidualne ustawienia obszaru głowy, nóg i pleców aż do pozycji siedzącej. Awaryjne zasilanie bateryjne umożliwia opuszczanie stelaża do pozycji poziomej w momencie gdy zabraknie prądu.

Stelaże w StrefaKomfort.pl wyposażone są najnowszą technologię silnika umieszczonego w ramie. Przy zakupie modelu o takiej budowie nie trzeba zwracać uwagi na szczebelki łóżkowe. Taki stelaż może być rozkładany nawet bezpośrednio na podłodze. W większości stelaży elektrycznych silniki znajdują się pod ramą, a że niektóre łóżka są bardzo niskie, trzeba zwrócić uwagę na budowę (głębokość) stelaża.

Konstrukcja nowych stelaży elastycznych jest dość wysoka, chodzi tutaj o wymiar górnego elementu mocowanego w skrzyni łóżka. Wysokość ta powinna być równa wysokości stelaża plus 4 cm. Celem jest zabezpieczenie materaca przed wysunięciem się z ramy  łózka. Dodatkowo trzeba pamiętać że stelaże mają techniczne odliczenia: około 40 mm w długości i około 10 mm w szerokości, wszystko to aby zachować obowiązujące normy.

W ofercie sklepu nie znajdują się stelaże o szerokości ponad 140 cm z powodów funkcjonalnych i technicznych. Ich rozpiętość jest zbyt duża, a punkt adekwatności ortopedycznej leży pośrodku stelaża, tam gdzie nie leży pojedyncza osoba.

 

Stelaże talerzowe

Stelaże talerzowe to system dwukierunkowy o pojedynczo nośnych elementach. Wysoka wydajność w połączeniu ze specjalnymi elastycznymi listwami, zapewnia regulację dla poszczególnych stref ciała. System ten nie współpracuje z każdym materacem, dlatego przed kupnem materaca należy zasięgnąć w tej kwestii opinii profesjonalisty.

Absolutnym liderem produkcji takiego rodzaju stelaży jest niemiecka firma Froli. W produktach tej firmy każdy jeden element można ustawić według własnych potrzeb. Obsługa jest bardzo łatwa, a każdy z elementów ma 3 poziomy regulacji (twardy, średni, miękki). Wybierając stelaż dla siebie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz jego wysokość.

 

 

Wróć do listy

Komfort o jakim nie śniłeś

Zamień swoje sny w rzeczywistość razem z produktami Strefa Komfort. Postanowiliśmy sobie więc za cel pomóc Państwu w satysfakcjonującym wyborze, który będzie gwarantował między innymi odpowiednią twardość materaca.

Jak wybrać najlepszy materac?Obejrzyj film

Baza wiedzy

Dzięki poradom zawartym w naszych artykułach dowiesz się jak zadbać o zdrowy sen i kręgosłup. Twardość materaca, jego budowa, a nawet grubość mogą mieć ogromny wpływ na jakość snu. Relaks ciała podczas każdej nocy powinien odbywać się w jak najbardziej dogodnych warunkach, dzięki którym mięśnie mogą się regenerować, a organizm regulować swoją pracę i uzupełniać zapasy energii na cały kolejny dzień.

Kontakt z nami
+48 503 975 781 info@strefakomfort.pl

Strefakomfort.pl 
Angelika Knajder
Ohmstrasse 19
D-45711 Datteln
NIEMCY